Instagram Koleksiyon özelliği, Yeni bir Satış modeli Sunuyor

Koleksiyon reklam modeliyle markalara yeni bir satış modeli sunan Instagram, e-ticaret alanında daha aktif bir rol oynuyor. Videoları ve ürün kataloglarını tek bir içerikte bir arayan getiren bu yeni reklam modeli, daha önce Facebook’ta da test edilmişti.

Dünyanın en gelişmiş çevirim içi reklam altyapılarından birini kullanan Facebook sahip olduğu bu altyapıyı Instagram ile paylaşmaya devam ediyor. Instagram koleksiyon reklamları daha önce Facebook üzerinde denenmiş bir reklam verme modelidir.

E-ticaret çağında en çok öne çıkan özellik dijital pazarlama yönetimi oldu. Bu pazarlama yönetiminin geliştirdiği pazarlama planları sayesinde insanlar daha önce sorun yaşadıkları çevirim içi reklam verme konusunda artık daha kolay ve hızlı çözümler üretebiliyor. Bu çözümlerin en son örneği Instagram koleksiyon reklamları oldu.

 

Uzun süredir satın alma sürecinde kullanıcıyı dışarı yönlendiren Instagram, bu reklam modeliyle ürünlerin kendi platformunda incelenmesine olanak sağlıyor. Üstelik bu reklam modeli sayesinde Instagram, geçtiğimiz haftalarda Snap store’u yayına alan Snapchat’e meydan okumaya devam ediyor. Snapchat’in kendi platformu içinde ürünlerini satmak için açtığı Snap store, aslında platformu bir e-ticaret ürününe dönüştürmek için atılmış bir adım.

Instagram tarafında ise Koleksiyon Reklamları Birchbox ve Revolve markaları tarafından denenmeye başlandı. Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre platformda moda ile ilgili hesaplar 200 milyon kullanıcı tarafından takip ediliyor. Dolayısıyla Instagram’ın bu e-ticaret adımı düşünülenden çok daha olumlu sonuçlar doğurabilir.

15-02-2018