Uber Health ile Sağlık Kuruluşlarına Önemli Hizmet

Araç paylaşım uygulaması Uber, klinik, hastane ve rehabilitasyon merkezi gibi sağlık kuruluşlarına özel hizmeti Uber Health‘i yayına aldı. Uber, bu yeni ürünüyle maliyeti düşürerek sağlık kuruluşlarında kullanılan taksilerin yerini almaya çalışıyor. Sağlık kuruluşlarına sunduğu özel bir panel üzerinden hareket eden şirket, ABD’deki Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasasına da uyum sağlıyor.

Uber Health kapsamında sürücünün Uber uygulaması ya da akıllı telefon bulundurması gerekmiyor. Hatta müşteri tarafı sabit hat üzerinden araç çağırabiliyor. Uber Health’de gördüğümüz bu yaklaşım aslında Uber Central‘in çalışma prensibini andırıyor. Zira Uber for Business kullanıcıları da Uber Central vasıtasıyla başka kullanıcılar için kolayca araç çağırabiliyor, yolculukları yönetebiliyor ve yolculuk ücretlerini ödemesine olanak sağlıyor.

Geçtiğimiz yaz özel beta versiyonunu kullanıcılara açan Uber şimdiye kadar 100’den fazla sağlık kuruluşuna hizmet verdi. Şirket bir müşterileri için bir API da sunuyor. Böylece sağlık kuruluşları bu hizmeti hali hazırda kullandığı hasta takip platformlarına dahil edebiliyor. Uber’in bu girişim ile ambulans gibi bir acil yardım servisi kurmadığını belirtelim. ABD’de sağlık alanındaki spesifik bir problemi fark eden Uber, kaynaklarını kullanarak kendine yeni bir iş alanı açıyor.

06-03-2018