Google’dan müşteri deneyimini değiştirecek teknoloji: Alışveriş Eylemleri

                Google Amazon’da yer alan perakendecileri kendisine çekmek için Alışveriş Eylemleri programını tanıttı. Bu program ile birlikte Google satış sürecini hızlandırıyor. Şirket, perakendecilerin ürünlerine Google AramaGoogle Express alışveriş hizmeti ve Google Asistan uygulamasında yer vermesini sağlıyor. Google Asistan uygulamasında bulunan ürünlerin mobil cihazlar ve Google Home gibi akıllı hoparlörlerde yer alabileceğini de belirtelim.

 

Google tıklama reklamcılığından vaz mı geçiyor?

Google’ın bu programda satış başına komisyon aldığını da belirtelim. Müşterinin ürünü satın almasından sonra satış üzerinden belli bir pay alan Google’ın bu gelir modeli, şimdiye kadar gördüğümüz tıklama başına ücret politikasından oldukça farklı. Tıklama başına ücret söz konusu olduğunda işletmeler, kullanıcıların reklama tıklayarak web sitesini ziyaret ettiğinde ya da işletmeyi aradığında Google’a ödeme yapıyordu.

Google’ın söylediğine göre programa katılan perakendeci ortaklar, programa katıldıktan sonra müşteri sepetlerindeki hacmin yüzde 30 arttığını gördü. Ulta ortalama sipariş değerlerinin yüzde 35 arttığını görürken, 6 aydır programı kullanan Target, Google Express’in müşteri sepetlerini ortalama yüzde 20 oranında arttırdığını ifade etti. Şu an sadece ABD’de kullanılan bu programın, o bölgedeki tüm perakendecilere açık olduğunu da ekleyelim.

11-04-2018