Google, Android Kullanıcılarının Konum Bilgilerini Konum Servisi Kapalı Olsa Dahi Topluyor

Araştırmaya göre Google’ın 2017’nin başından beri Android kullanıcılarının konum bilgilerini, konum hizmeti kapalıyken de topladığını ortaya çıkardı. Android işletime sahip cihazlar, konum hizmetleri devre dışı bırakıldığında yakındaki baz istasyonlarının adreslerini topluyor ve bu verileri Google’a geri gönderiyor. Bunun sonucunda Android’in arkasındaki isim olan Google da, kişilerin konumları ve hareketleriyle ilgili olarak makul bir tüketici beklentisi olan gizliliğin çok ötesine geçen verilere erişebiliyor.

Google sözcüsü son 11 aydır baz istasyonu adreslerinin Android kullanıcılarına “push bildirimler”  ve mesajlar göndermek için Google’ın kullandığı sisteme eklendiğini söyledi. Google sözcüsü, bu bilgilerin depolanmadığını ve kullanılmadığını belirtti. Basının bu konuda adım atması üzerine de uygulamayı sonlandırmak üzere adımlar atılıyor. Şirket, Kasım ayı sonuna kadar, en azından bu hizmetin bir parçası olarak, tüketicilerin devre dışı bırakamayacağı bir şekilde Google’a baz istasyonlarının konum verilerini göndermeyeceğini söyledi.

Google sözcüsünün attığı e-postada:  “Bu yılın Ocak ayında, Hücre Kimliği kodlarını mesaj iletiminin hızını ve performansını daha da artırmak için ilave bir sinyal olarak kullanmaya bakmaya başladık” dedi. “Ancak, hiçbir zaman Hücre Kimliğini ağ senkronizasyon sistemimize dahil etmedik, böylece veriler hemen atıldı ve artık Hücre Kimliği istememek üzere güncelledik.” dedi.

24-11-2017