Pokemon GO Trafik Kazalarında ve Ölümlerde Artışa Sebebiyet Verdi

Pokemon GO’nun ilk çıktığı dönemlerde bir çok doğrudan ve dolaylı nedenle yaralananlar ve hatta ölenler olmuştu. Bir de izinsiz giren 2 oyuncu ev sahibi tarafından silahla vurulanlar, karşıdan karşıya geçerken kaza sonucu hayatını kaybedenler, uçurumdan düşenler bunların sadece bazıları.

Purdue Üniversitesi’ndeki iki araştırmacı, yaptıkları bir araştırma sonucunda Pokemon GO’nun aslında tahmin edilenden çok daha fazla zarara neden olduğunu iddia ediyor. Purdue profesörleri Mara Faccio ve John J. McConnell’in online olarak yayınladıkları araştırma, Indiana’nın Tippecanoe ilçesinde yaklaşık 12.000 kaza raporunun incelenmesi sonucunda ortaya çıkmış.

Araştırmada, Pokemon GO’nun yayınlanma tarihi olan 6 Temmuz 2016’dan önce ve sonra aynı bölgede meydana gelen kazalar incelenmiş ve kaza yapılan noktaların nereler olduğu oyun bazında incelenmiş. Oyun içerisinde çok önemli olan Pokestop’ların ortalama 100 m çevresinde, diğer noktalarla karşılaştırıldığı zaman yaklaşık olarak yüzde 26.5 oranında daha fazla kaza meydana geldiği ortaya çıkmış. Tüm bu karşılaştırmalar sonucunda ise Pokemon GO’nun yayınlandıktan sonra 148 gün içerisinde yaklaşık olarak 134 ekstra kazaya, 500.000 dolarlık ek maddi zarara, 31 ek yaralanmaya ve ek 2 ölüme neden olduğu sonucuna varılmış.

Elde edilen verilerden yola çıkılarak ise çok daha büyük bir tabloya bakmamızı sağlayan araştırmacıların yorumlarına göre 145 bin ek trafik kazası ve yaklaşık 250 kişinin ölümünden Pokemon GO oyunu sorumlu.

30-11-2017