Spotify’da, 2017’'de En çok dinlenenler

Spotify’ın sunduğu verilerde 2017 yılında Ed Sheeran’ın fazlasıyla öne çıktığı görülüyor. Öyle ki; Sheeran’ın ‘Shape of You’ adlı şarkısı dünyada yılın en çok dinlenen şarkısı, ‘÷’ (Divide) albümü ise yılın en çok dinlenen albümü oldu. Rihanna ise bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmadı ve üst üste üçüncü kez dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı olmayı başardı.

Türkiye’de ise bu yıl zafer Sezen Aksu’nun! Sezen Aksu, 2017 yılında Türkiye’de hem en çok dinlenen sanatçı hem de en çok dinlenen kadın sanatçı oldu. Üstelik Aksu’nun son albümü olan “Biraz Pop Biraz Sezen” de yılın en çok dinlenen albümü oldu. Ed Sheeran etkisini bir kenara bırakacak olursak, Tarkan, Sıla ve Sagopa Kajmer’in Türkiye’de yıla damgasını vuran diğer isimler olduğunu söylemek mümkün. Duman ise 2017 yılında Türkiye’de Imagine Dragons’tan sonra en çok dinlenen müzik grubu olarak kayıtlara geçti.

Latin müzik ise beklenmedik bir şekilde yükselişte! Latin müzik 2017 yılı itibariyle dünyada ve Türkiye’de dinleyicilerin ilgi odağı haline geliyor.

07-12-2017