Elektrikli araçların menzili 3 kat artabilir

Atmosfere zarar veren ve küresel ısınma sürecini hızlandıran insanların ürettiği sera gazları karbondioksit emisyonu ile ortaya çıkan “sera etkisidir” Ekolojik sistemin bozulması ve tarım yapılan bölgelerde çölleşme sera etkisinin gezegenimiz üzerinde yarattığı sadece iki sorun. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre tipik bir binek aracı yılda ortalama 4,7 metrik ton karbondioksit yayıyor. Bu sayı bir aracın yakıtına, yakıt ekonomisine ve yılda tahrik edilen km sayısına bağlı olarak değişiyor.

Elektrikli araçlar ise gezegenimizi korumak için gelecek vaat ediyorlar. Birçok akaryakıt firması iş modellerini fosil yakıt istasyonlarından elektrikli şarj istasyonlarını kapsayacak şekilde yeniliyor. Araç üreticileri elektirikli araçlarını piyasaya sürüyorlar.

Ancak elektrikli araçlarda şu anda en büyük sorun, sık şarj dolum ihtiyacı ve buna bağlı olarak araç menzillerinin kısa olması. Fosil yakıt ile çalışan araçların baskın olduğu mevcut küresel pazarda rekabet güçleri şimdilik oldukça düşük.

19-12-2017