Facebook etkileşim odaklı gönderilere karşı savaş açıyor

Bir çok global marka için geçmişte kalan bir yöntem olsa da bazı sayfaların kullanmaya devam ettiği Facebok’taki  “Ücretsiz tatil kazanmak için paylaş!” tarzında etkileşim odaklı gönderiler, artık Sayfaların cezalandırılmasına yol açıyor. Bu gönderiler için “engagement bait” ismini veren Facebook, bu konuda eyleme geçmeye karalı. Engagement baitlerle içeriklerin görünürlüğünün artması için kullanıcıların bir ifade ya da yorum bırakmasını, yorumlara arkadaşlarını etiketlemesini isteyen sayfalar artık yaptırımlarla karşılaşacak.

Şimdiye kadar Facebook’un algoritması gereği paylaşılan içerikler, içeriklere yorum yapan ve beğenen kişilerin arkadaşlarına da gösteriliyordu. Bu nedenle bir gönderiye ne kadar beğeni ve yorum gelirse sayfanın görünürlüğü de o kadar artmış oluyordu.

Haber Kaynağı algoritmasının yeniden düzenlenmesiyle birlikte engagement bait kullanan sayfalara erişim kısıtlaması geliyor. Bir kaç haftaya kadar başlayacak olan bu uygulamayla engagement bait kullanan sayfaların tüm içeriklerindeki erişim azaltılacak.

Facebook sayfalarla arasındaki ilişkiyi tamamen kesip atmak istemiyor, eğer engagement bait kullandığı tespit edilen sayfalar, iyi bir davranış sergiler, kötü içerikler yerine daha iyi içerikler üretirlerse orijinal erişimlerini tekrar kazanabilecekler.

Tabi engagement bait kategorisine girmeyen bir takım içerikler de söz konusu. Facebook, kayıp çocuk ilanı, bir amaç için bağış almak ya da seyahat tavsiyesi istemek için oluşturulan içerikleri bu kapsamda değerlendirmeyecek. Değerlendirme için de bir machine learning modeli kullanılacak. Facebook şimdiye kadar bu modeli yüz binlerce farklı engagement bait içeriği ile desteklemiş durumda.

Geçtiğimiz hafta da eski Büyüme Direktörü Chamath Palihapitiya’nın: “Sosyal dokuyu parçalara ayıran araçlar geliştirdik.” yorumuyla sarsıldı. Belli ki Facebook uzun süredir gelir elde etmek adına yeni araç ve yöntemler denerken başı boş bıraktığı platformun iplerini eline almaya kararlı.

20-12-2017